Yağlı Tip Trafolar

mavi-01

Transfomax elektrik, mühendislik, müşavirlik ve taahhüt alanında faaliyet göstermek üzere 2006 yılında Şanlıurfa’da kuruldu.

“Kalite her kapının anahtarıdır” felsefesiyle yatırımlarına başlarken trasformatör üretim, bakım ve onarımı konusunda bir araya getirilen uzman çalışma ekibimiz ve her türlü teknik donanıma sahip olan yönetim kadromuz tarafından sektörde profesyonel çalışma çizgisi içinde yerini almıştır.

Kuru tip trafolarda sargıların etrafında epoksi reçine bulunurken Yağlı tip trafoda sargılar yağın içerisinde bulunurlar. Yağlı tip dağıtım transformatörleri 36 kV gerilim seviyesine ve 5000 kVa gücüne kadar giriş ve çıkış gerilimlerini istenilen oranlarda değiştiren, işletme sırasında oluşan ısının transformatör yağı ile atılarak izin verilen çalışma sıcaklığını aşmaması için soğutmanın transformatör yağı ile sağlandığı transformatörlerdir.

Yağlı tip trafo kendi içinde ikiye ayrılmaktadır; hermetik tip yağlı trafo, genleşme tanklı yağlı trafo.

Bu iki tip trafoda da sargılar yağın içerisinde bulunur.

-Hermetik trafo boyutu küçük olduğu için genleşme deposu bulunmaz ve bulundurduğu kazan yağ doludur. Boyutu küçük olduğu için küçük alanlarda kullanımı daha rahattır.

-Genleşme depolu transformatörler çekirdek ve bobin yapısıyla hermetik transformatörlerle aynıdır. Bu tip transformatörlerin genleşme depolarının boyutları, sıcaklıkla hacmi artan yağın genleşmesini depolayacak şekilde hesaplamalar sonucunda tasarımı ve imalatı yapılır.